Szczęście to jedyna rzecz,
która się mnoży, kiedy się ją dzieli
Albert Schweitzer
Święto życzliwe każdemu
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada.
Życzliwość najczęściej kojarzy się z byciem miłym, a także serdecznością i drobnymi gestami okazywanymi spontanicznie i dobrowolnie, wywołującymi pozytywne emocje.
Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi: Hallo World Day i symbolizuje główny cel, którym było pozdrawianie – mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób w ciągu dnia.
Obecnie Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach. Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość, aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje.
Przesłanie światowej akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy, wraca do nas z nawiązką
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień będzie w naszej szkole obchodzony już po raz drugi.
Jak w drobnych gestach celebrować w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień? Oto kilka propozycji:
- przyjście w tym dniu w ubraniach koloru żółtego lub założenie dowolnego żółtego elementu garderoby (żółty to kolor radości i optymizmu);
- przygotowanie przez każdą klasę na drzwiach swoich sal lekcyjnych pozdrowień, podziękowań lub życzeń;
- przesyłanie sobie tzw. „iskierek życzliwości”, czyli miłych słów skierowanych do wybranej osoby lub do wszystkich na przygotowanej tablicy znajdującej się na korytarzu głównym;
- bycie dla siebie miłymi i życzliwymi;
- dodatkowo od 21 listopada do 2 grudnia rusza akcja pt. „Mikołaj Kopernik (czyli my -nasza społeczność szkolna) na świętego Mikołaja”! Co to znaczy? Już kolejny raz można przynosić do pokoju pedagoga rzeczy, które tym razem wspomogą Małopolskie Hospicjum Dzieci, czyli dzieci, które są nieuleczalnie chore. Zebrane rzeczy zostaną zawiezione do wyżej wymienionego hospicjum jako dar z okazji Dnia Mikołaja;
W życzliwości drzemie prawdziwa moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, lecz przede wszystkim tego, który ją okazuje. Niech Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień rozchmurzy listopadową aurę!
A co na temat życzliwości mówią naukowcy?
- Badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie w 2016 r. wykazały, że bycie dobrym dla innych powoduje poprawę naszego samopoczucia. Inne badania wskazują, że bycie dobrym czyni nas szczęśliwszymi, co z kolei sprawia, że stajemy się lepsi.
- Badacze Uniwersytetu Tohoku Gakuin wykazali, że szczęśliwi ludzie wzmacniają, podtrzymują i powielają ten stan przez swoją życzliwość.
- Bycie miłym napełnia nas życiem, co ma związek z pracą mózgu, który wydziela substancje wspierające zdrowy umysł i ciało, przez co może zmniejszyć skutki chorób i schorzeń o różnym nasileniu – zarówno psychicznym, jak i fizycznym.
- Przyjęcie życzliwej postawy w praktyce uwalnia endorfiny, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym naszego organizmu. Jak twierdzą eksperci, okazywanie życzliwości chroni nasze serca, gdyż obniża ciśnienie krwi.
- Bycie dobrym tworzy stan określany mianem emocjonalnego ciepła, wyzwalanego przez oksytocynę, zwaną „hormonem miłości”.
- Z kolei naukowcy z University of California w Riverside oraz z University of British Columbia w Vancouver przeprowadzili badania, których wyniki wskazują, że dzieci uprzejme i życzliwe nie tylko czują się szczęśliwsze, lecz także zyskują większą akceptację w grupie rówieśników.
Listopad nie jest miesiącem ani ciepłym, ani słonecznym, ale w prosty sposób możemy uczynić go serdecznym!
A.Paluch