Historia szkoły
Przed powstaniem szkoły w Kościelcu dzieci ze wsi uczyły się w domach prywatnych u państwa Wójcików mieszkających w Kościelcu i w domu obok kościoła zwanym „Najstarsza szkoła”. W tych małych uczelniach uczyli państwo Piątkowscy. Uczono tam rzeczy podstawowych: czytania, pisania i matematyki po parę godzin dziennie.
W roku 1955 r. we wsi postanowiono utworzyć pierwszą szkołę, do której każdy musiał uczęszczać. Program obejmował 7 klas. Uczęszczały do niej dzieci, także z sąsiednich wsi.
Dyrektorami szkoły byli:
Pan Moląg Roman (on i jego żona spoczywają na cmentarzu w Kościelcu.)
Nawrot Mieczysław (spoczywa na cmentarzu w Kościelcu)
Nauczycielami byli:
Matematyka: pani Malinowska Helena.
Język polski: pani Różycka.
Historia: pani Piwowarczyk.
Śpiew: pani Skoruch Wanda.
Geografia: pani Makola Alina.
Wychowanie fizyczne: pan Zborowski.
Religia w szkole była zakazana. Na ścianach nie można było wieszać krzyży i żadnych obrazków związanych z chrześcijaństwem. Jednak ksiądz Prałat Jan Wójcik prowadził nauki na salce, na które uczniowie przychodzili po zajęciach szkolnych.
Wyposażenie sal było ubogie. Znajdowały się tylko krzesła, ławki i tablica. Uczniowie nie posługiwali się długopisami, do pisania używali pióra, które sączyli w kałamarzu. Skala ocen była także inna. Na początku stawiano stopnie od 2 do 4, zaś później rozszerzono ją do 5. Karą za złe zachowanie było bicie linijką lub trzciną. Uczniowie nie przebierali butów, jednak przed wejściem stała woźna, która sprawdzała czystość pantofli.
Woźną w szkole była pani Stefankiewicz, zaś jej następczynią pani Figiel Waleria z Kościelca. W tamtych czasach woźne miały bardzo ciężko. W każdej klasie znajdowały się piece kaflowe, w których codziennie o 2.00 w nocy trzeba było zapalić, aby było ciepło, nim dzieci przyjdą do szkoły. Ubikacje znajdowały się na dworze, w których każdego dnia trzeba było sprzątać. Po lekcjach pani woźna musiała uporządkować klasy i wyczyścić piece, by były gotowe na kolejny dzień. Było to wiele zajęć, które wykonywała jedna kobieta.
W roku 1971 szkoła otrzymała imię Mikołaja Kopernika.
Od roku 1986 funkcję dyrektora szkoły objął i nadal pełni Jerzy Bysiec.
Przy dużym udziale samorządu gminnego, bardzo dużym zaangażowaniu rodziców szkoła zostaje rozbudowana. Powstaje 8 sal lekcyjnych, sanitariaty, szatnie i 4 kompleksy mieszkań dla nauczycieli. Ówczesnym Przewodniczącym Rady Rodziców był Leszek Kokosiński. Był on głównym animatorem prac na rzecz szkoły.
Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 26 lutego 1995 roku.
W roku 1994 powstaje Rada Szkoły, jako społeczny organ funkcjonowania placówki. W lutym 1999 r. Rada Miejska w Proszowicach podejmuje uchwałę o powstaniu w starej części kompleksu publicznego Gimnazjum.
Dnia 1-go września 1999 roku, Gimnazjum w Kościelcu rozpoczęło działalność dydaktyczno-wychowawczą.