Toruń zdobyty!
I stało się! Kolejne przedsięwzięcie z okazji Jubileuszu naszego Patrona zrealizowane! 13 - 14 czerwca 2023r. klasy IV-VI podbiły Toruń – ukochane miasto Kopernika.
Uczniowie zwiedzili wszerz i wzdłuż Stare Miasto: rynek z ratuszem i pięknymi kamienicami, słynną kamienicę pod Gwiazdą, Dwór Artusa, Gospodę Flisaczą, pomnik Kopernika i flisaka, toruński pręgierz. Odwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, w którym czuć było obecność tego niezwykle utalentowanego człowieka renesansu. Stanęliśmy przy oryginalnej chrzcielnicy, przy której rodzice Mikołaja – Barbara i Mikołaj powierzyli go Bogu.
Podziwialiśmy również eksponaty z podróży po całym świecie słynnego toruńczyka - Tony Halika w Muzeum Podróżników. Spacerowaliśmy Piernikową Aleją Gwiazd, w której dłoń w słynnych ,,katarzynkach” odbili sławni toruńczycy – m.in. Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Dowbor, Bogdan Hołownia, Joanna Koroniewska, Zespół Kobrnocka. Poznaliśmy legendy związane z powstawaniem pierników oraz tajemne procedury ich tworzenia.
Nasz pobyt w tym oddalonym o 400 km mieście zwieńczyły - jak na Toruń przystało - warsztaty piernikowe, na których każdy wykonał na pamiątkę swoje piernikowe ciastko.
Ważnym obiektem, który stanowił jeden z punktów naszego programu tej dwudniowej wycieczki był również Park Pamięci Narodowej. To miejsce hołdu oddanego wszystkim Polakom, którzy w chwili najwyższej próby człowieczeństwa, zachowali się jak trzeba. w Parku jest pawilon o symbolicznej nazwie „Polska krwią uświęcona”. Tu odnajdziemy spis tysięcy miejscowości, w których podczas II wojny światowej Polacy byli prześladowani, aresztowani, torturowani i zabijani przez hitlerowskiego okupanta. Tu również możemy oddać hołd polskim patriotom, jeńcom wojennym, żołnierzom i oficerom Wojska Polskiego, bestialsko zamordowanym przez NKWD w 1940 roku w ludobójczej zbrodni katyńskiej, a także Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, Małżonce Prezydenta RP Marii Kaczyńskiej i wszystkim, którzy zginęli w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., udając się do grobów katyńskich, by uczcić pamięć o ofiarach masowych egzekucji w Charkowie, Katyniu, Miednoje, Bykowni i Kuropatach, dokonanych na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego w 1940 roku.
Park ma labirynt alejek, zachęcających zarówno do spaceru w wolnej przestrzeni, jak i do podróży w głąb siebie. W części relaksacyjnej dwie tężnie solankowe pozwolą głęboko odetchnąć leczniczą solankową mgiełką.
Uczniowie mimo napiętego programu i długiej podróży wrócili szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń. Warto przypomnieć, że wyjazd ten był również dofinansowany w ramach voucheru podarowanego nam przez władze naszej gminy. Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice – Panu Grzegorzowi Cichemu oraz Dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Proszowicach – Pani Marzenie Migas.